بایگانی “محض اطلاع”

اهمیت مشاهده در تحقیقات اجتماعی

شنبه, ۲۸ آذر, ۱۳۹۴

Poster mostanad ostad ali for web

طرح یک استراتژی پژوهشی برای انجام تحقیقات راهبردی

یکشنبه, ۲۶ بهمن, ۱۳۹۳

همین فردا، دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۳ ساعت ۱۷ در سالن کنفرانس انجمن جامعه‌شناسی سخنرانی خواهم داشت با همین عنوان «طرح یک استراتژی پژوهشی برای انجام تحقیقات راهبردی».

ورود برای عموم آزاد است و آدرس انجمن هم این است: تهران، بزرگراه جلال آل احمد، پل گیشا، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، طبقه اول، انجمن جامعه ‏شناسی ایران.

این هم خلاصه‌ای از آن‌چه قرار است ارائه شود:

«بخش زیادی از پژوهش‌های اجتماعی در ایران از سوی سازمان‌های دولتی سفارش داده می‌شوند که غالبا ارائه‌ی راهبردهای مشخص و قابل انجام برای حل مسائل مختلف در حوزه‌های اجتماعی را هدف اصلی این پژوهش‌های سفارش داده شده تعیین می‌کنند. این درحالی است که  اغلب این پژوهش‌ها در دست‌یابی به این هدف تعیین شده از سوی کارفرما ناکام می‌مانند و این مساله خود به یکی از مسائل مورد تاکید در حوزه‌ی پژوهش‌های اجتماعی تبدیل شده است؛ مساله‌ای که مکررا هم از سوی محققان علوم اجتماعی و هم از سوی مدیران و مسئولین سازمان‌های دولتی مورد تاکید قرار می‌گیرد. از طرفی محققان علوم اجتماعی از بلااستفاده ماندن نتایج حاصل از انبوه پژوهش‌های اجتماعی گله‌مندند و از طرف دیگر مدیران و مسئولان ذیربط از کاربردی نبودن یافته‌های حاصل از پژوهش‌های اجتماعی در حل مسائل اجتماعی موجود در حوزه‌های مورد بررسی انتقاد می‌کنند.

در این نشست سعی خواهم کرد با بررسی نمونه‌هایی از پژوهش‌های راهبردی انجام شده در حوزه‌ی ارتقاء اخلاق شهروندی در کلانشهرها، نشان دهم که چگونه عدم اتخاذ یک استراتژی پژوهشی که مشخصا مرتبط با انجام یک پژوهش راهبردی طراحی شده باشد، باعث می‌شود راهبردهای ارائه شده در این پژوهش‌ها اغلب تکراری و غیرعملی برای مسئولین ذیربط و مهم‌تر از همه نامرتبط با یافته‌های حاصل از پژوهش انجام شده ارائه شود. در ادامه نیز با شرح نمونه‌ای از یک پژوهش راهبردی در حوزه‌ی اخلاق شهروندی، استراتژی پژوهشی جایگزین برای انجام یک پژوهش راهبردی را طرح خواهم کرد.»

همایش زبان و مفاهیم علوم اجتماعی

دوشنبه, ۲۵ اردیبهشت, ۱۳۹۱

فردا و پس‌فردا قرار است همایش «زبان و مفاهیم علوم اجتماعی» در سالن کنفرانس انجمن جامعه‌شناسی ایران برگزار شود. عناوین مقالات را این‌جا (+)، چکیده‌ی مقالات را این‌جا (+) و برنامه‌ی زمانی همایش را هم این‌جا (+) ببینید. چنان‌که ملاحظه می‌فرمایید بنده هم یک طرح بحثی دارم با عنوان «زبان و تجربه‌ی زیسته: ارزیابی انتقادی زبان مورد استفاده در پژوهش‌های جامعه‌شناختی در ایران» که طبق برنامه قرار است روز دوم یعنی چهارشنبه ۹۱/۲/۲۷ در پنل بعد از ظهر ساعت ۱۷-۱۴ ارائه‌اش کنم، وقت داشتید و حوصله و علاقه، همدیگر را می‌بینیم و گفت‌وگو می‌کنیم لابد:)

اخلاق کاربردی

چهارشنبه, ۳۰ فروردین, ۱۳۹۱

برای دیدن پوستر در اندازه‌ی اصلی روی عکس کلیک کنید.

بررسی انتقادی فرایندهای تولید علوم اجتماعی در ایران

یکشنبه, ۱۵ آبان, ۱۳۹۰

این عنوان سخنرانی من است در انجمن جامعه‌شناسی ایران که سه‌شنبه‌ی همین هفته، هفدهم آبان ماه، ساعت ۳ تا ۵ بعد از ظهر در سالن کنفرانس انجمن جامعه‌شناسی برگزار خواهد شد. این اولین (شاید هم آخرین:) جلسه بعد از آن جلسه دفاع دم بریده است که قرار است من ایده‌ها و یافته‌های حاصل از تز را در آن طرح کنم. خلاصه وقت داشتید، حوصله داشتید، به موضوع علاقمند بودید، تشریف بیاورید راجع به آن‌چه شاید دغدغه‌ی ذهنی خیلی‌های‌مان باشد، کمی دقیق‌تر و سیستماتیک‌تر گفت‌وگو کنیم. آدرس انجمن جامعه‌شناسی هم همان آدرس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران است یعنی بزرگراه جلال آل احمد، جنب پل نصر، دانشکده‌ی علوم اجتماعی دانشگاه تهران، طبقه‌ی اول، انجمن جامعه شناسی ایران. ورود هم برای عموم آزاد است.