زنان در حاشیه

🔸 امروز (جمعه ۹۶/۱۲/۱۸) آخرین روز کمپین درختکاری شهرداری تهران بود که به مناسبت روز مادر در بوستان مادران و با حضور معاون رئیس‌جمهور در امور زنان، سرکار خانم دکتر ابتکار برگزار شد. انتظار داشتم این برنامه با تمرکز بر وجه نمادین حیات درخت و نقش حیات‌دهندگی مادران، به شکلی مفصل‌تر از دیگر برنامه‌های این کمپین برگزار شود به گونه‌ای که با واکاوی وجوه مختلف حضور زنان در شهر، برنامه‌های شهرداری تهران را برای کاهش تبعیض‌ها و ناملایمت‌هایی که مادران این شهر برای حضور و فعالیت در تهران با آن مواجهند، شرح داده و رویکرد شهرداری تهران را در این زمینه تبیین نماید. انتظاری که در واقعیت محقق نشد.

🔸محتمل است یک دلیل برگزاری محدود این برنامه، بلوایی بوده باشد که در روزهای اخیر بر سر برنامه‌ی روز زن در برج میلاد رخ داده است و نکته اصلی حرفم همین‌جاست که این است زمین بازی ما، زمینی که در آن هرنوع توجه به حوزه زنان، بالقوه دارای خطر تنش و جنجال است، حوزه‌ای ممنوعه که هر نوع ورود به آن مستلزم صرف انرژی و ذهن و احتیاط بسیار است آن‌چنان که در بسیاری مواقع مدیران در میان مشغله‌های بسیار، به کل از خیر ورود به چنین حوزه حساسیت‌برانگیز و بالقوه هزینه‌زایی می‌گذرند. چراکه در بسیاری موارد، زنان و نحوه مواجهه با مسائل‌شان، به پاشنه آشیل فعالیت‌ها بدل می‌شود. چنان‌که در شش ماه فعالیت مدیریت شهری جدید در تهران، رقبا و مخالفان شهردار می‌توانستند فعالیت‌ها و کاستی‌های ریز و درشت همراهش را نقطه نقد و تخریب قرار دهند اما آن‌چه در نهایت، پرهجمه‌ترین نقدها را متوجه شهردار جدید تهران کرد، شکلی از مواجهه ناخواسته او با ممنوعیت‌هایی مناقشه‌برانگیز در حوزه جنسیت بود. بر مبنای چنین فضایی است که زنان به حاشیه رانده می‌شوند و برنامه‌های‌شان به اشکالی زینتی و تهی از هر نوع تاثیر واقعی بر واقعیت محیط پیرامون فروکاسته می‌شود.

🔸 برنامه امروز درختکاری در بوستان مادران را با دخترم رفتم و به جز چند دقیقه محدود، در تمام مدت مراسم، در حاشیه‌ی جایگاه مشغول قدم زدن با رها بودم، نشانی از این واقعیت که فارغ از شخص من، برنامه‌ها حتی زمانی‌که برای مادران برگزار می‌شود، بی‌توجه به نقش مادری و الزاماتش است و نشان می‌دهد که چطور مادر بودن در فضای رسمی با در حاشیه ماندن همراه است وقتی در چنین برنامه‌هایی، هیچ فضا و برنامه‌ای به بچه‌ها اختصاص داده نمی‌شود. همان‌طور که چنین برنامه‌هایی بچه‌ها را پشت در نگه می‌دارند، مادران را نیز تنها با حذف نقش مادری شان به حضور می‌پذیرند.

بیشتر بخوانید
درباره این شایعات خنده‌دار

? کسانی که در گذشته و حال، شهرداری تهران را جایگاهی برای برخورداری از رانت و مطامع شخصی قرار داده‌اند، آمدن نجفی به شهرداری تهران برای‌شان کابوسی است که برای باور نکردن‌اش دست به هر نوع تلاشی می‌زنند و هر از چندگاهی شایعه رفتن او از شهرداری تهران را در گوش یکدیگر پچ‌پچ می‌کنند. در شش ماه گذشته، شایعه استعفا هر چند ماه یک‌بار تکرار شده است و درحالی‌که قرار بود استعفای مربوطه در شش ماه اول و قبل از پایان سال انجام شود، اخیرا شنیده شده است که مهلت تا اردیبهشت ماه ۹۷ تمدید شده است ? تلاش‌هایی از سر استیصال و ناباوری که معلوم نیست کی قرار است از آن دست برداشته و ناگزیر به حضور قدرتمند و رانت‌زدای نجفی در شهرداری تهران تن دردهند.

✅ نظر دیگر اعضای شورای اسلامی شهر تهران

?علی اعطا، سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران:

“دکتر نجفی شهردار منتخب هر ۲۱ عضو و مورد حمایت شوراست.
به عنوان سخنگوی شورا، اخبار منتشره در رابطه با دیدار و گفت‌وگوی اعضای شورا با شخصیت‌های اجرایی و سیاسی با موضوع گزینه جایگزین و هر اقدامی از این دست را از اساس تکذیب می‌کنم”
https://t.me/alieta_shora/634

?زهرا صدراعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران:

“همه این جو سازی ها نشان می‌دهد اقداماتی که شهردار تهران با حمایت شورای شهر انجام داده اقدامات موثری بوده است و در ‏راستای اهداف شورا که مبارزه با رانت گسترده، شفاف سازی، اجتناب از شهر فروشی و جلوگیری از هر اقدامی که به جای ‏منافع عمومی به منافع فردی و گروهی بیانجامد، عمل کرده است.‏”
https://t.me/sadrazamnouri/1176

? حسن رسولی، خزانه‌دار شورای اسلامی شهر تهران:

“من شخصا چون از برخی پشت پرده های این شایعات مطلع هستم، هر زمان شایعات بیشتر می‌شود، خدا را شکر می‌کنم چون در همان مقطع شدت یافتن شایعات یکی از گلوگاه‌های فساد را بسته ایم.”
https://t.me/seyedhasanrasouli/246

? شهربانو امانی، عضو شورای اسلامی شهر تهران:

“شهردار تهران تلاش کرده در مقابل خیل عظیم سوءاستفاده ها مقاومت کند که نمونه های آن را در اصلاح قراردادها و مناقصه ها و شفافیت در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها شاهد هستیم.”
https://t.me/shahr_ir/3889

بیشتر بخوانید
رانت ایجاد شغل

⛔️ در ایران، اصلی ترین رانتی که قدرت ایجاد می کند، رانت ایجاد شغل برای اطرافیان است. این را دکتر شریف زادگان در یک نشستی در مورد زمینه های ایجاد رانت و فساد می گفت. لابد به همین دلیل است که هر هفته چندین درخواست مشابه درخواست ضمیمه را دریافت می کنم: فارغ‌التحصیل رشته برنامه‌ریزی شهر و روستا از دانشگاه تربیت مدرس که بیش از پنج سال از فارغ‌التحصیلی، هنوز شغلی متناسب با رشته و تحصیلاتش نیافته و به کارگری مشغول است. خودش می‌گوید هفت خواهر و برادرند از یک خانواده روستایی که همه‌شان با هر نوع هزینه و تلاشی که شده درس خوانده‌و دانشگاه رفته‌اند اما هیچ‌کدام‌شان شغلی متناسب با تحصیلات‌شان ندارند و جملگی بیکارند. بعد آدم این‌ها را می‌گذارد کنار آن ۱۳هزار نفری که در عرض کمتر از یک سال به حجم نیروی انسانی شهرداری تهران افزوده شده‌اند و برخی‌شان نه فقط تحصیلاتی در حد دیپلم هم ندارند بلکه حتی یک روز سابقه کار در شهرداری تهران هم ندارند.

⛔️ در ایران، اصلی‌ترین رانتی که قدرت در اختیار افراد می‌گذارد، رانت ایجاد شغل است که اصلاح‌طلب و اصولگرا هم نمی‌شناسد متاسفانه. همه‌ی ما اعضای شورای شهر و مسئولین جدید در شهرداری تهران در معرض این خطر هستیم که به توزیع‌کننده چنین رانتی در میان اطرافیان‌مان تبدیل شویم. همین است که من هربار که به نامه‌ی این دانشجوی دانشگاه‌مان نگاه می‌کنم، به این فکر می‌کنم که چطور می‌شود این رانت جاافتاده و چه‌بسا بدیهی انگاشته‌شده را حذف کرد؛ فکر می‌کنم اصلی‌ترین هدفی که معاونت منابع انسانی شهرداری تهران در دوره جدید مدیریت شهری باید در جهت تحقق آن بکوشد، حذف این رانت و طراحی و اجرای مکانیزمی شایسته‌سالارانه و فاقد تبعیض برای استخدام در شهرداری تهران است.

بیشتر بخوانید