احیاء خاطره شهر: درباره چنارهای ولیعصر

چرا چنارهای ولیعصر؟ چرا شهردار جدید تهران باید توجهش به حفظ درخت و احیای فضای سبز را با احیاء چنارهای خیابان ولیعصر نشان دهد؟ می‌شد به جای دنگ‌وفنگ و هزینه انتقال چنارهای چند ساله به خیابان ولیعصر، یک فضای سبز جدید با کاربری تفریحی افتتاح کرد، پروژه‌هایی بزرگ و چشمگیر از جنس احداث پارک‌های تفریحی بزرگ که تا پیش از این جایی در شهر نداشتند، چرا شهردار جدید تهران، در نقطه آغاز کمپین درختکاری، به جای اختصاص و احداث مکانی جدیدالتاسیس برای گسترش فضای سبز ، احیاء چنارهای از دست رفته ولیعصر را نقطه شروع کار قرار می‌دهد؟ به گمانم پاسخ به این سوال، تغییر رویکردی مهم در دوره جدید مدیریت شهری در تهران را نمایان می‌سازد.

درواقع، تلاش برای احیاء چنارهای ولیعصر، نمایانگر توجه شهردار جدید تهران به هویت و تاریخ و خاطره‌ی شهر است. مهم است که این توجه به هویت و خاطره‌ی شهر، فقط خود را به بازسازی سنتی‌وار ساختمان‌های مرکز شهر محدود نکند بلکه بیش از آن، خود را در جان‌بخشی به محیط طبیعی شهر نمایان سازد. مهم است که این توجه به خاطره و هویت شهر، بیش از آن‌که مانند مدیریت قبل، منحصر به نصب کاشی‌های فیروزه‌ای بر سردر مغازه‌های محدوده بازار شود، نقطه تمرکز خود را در احیاء درخت و محیط طبیعی شهر نشان می‌دهد، تلاشی برای حفظ هویت و خاطره‌ی شهر به شکل طبیعی و برآمده از طبیعت به جای تلاش‌های تصنعی بزک کردن مدرنیزاسیون شتابنده شهر با ظواهر سنتی.

احیاء چنارهای خیابان ولیعصر، تلاشی فراتر از احیاء چند درخت از دست رفته‌ی یک خیابان است، احیاء چنارهای ولیعصر احیاء هویت و تاریخ و خاطره‌ی یک شهر است و نمادی مهم‌ از تغییر رویکرد مدیریت شهری جدید در تهران.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *