اصرار بر یک تبصره نباید باعث اجرا نشدن مصوبه پارک حاشیه‌ای شود

بهاره آروین با تاکید بر اینکه اختلاف نظر در مورد یک تبصره با فرمانداری تهران سبب توقف اجرای کل مصوبه می‌شود، بیان کرد: آیا ابرام ما بر تبصره ۱۲ مصوبه پارک حاشیه‌ای به این می‌ارزد که مصوبه بازهم اجرا نشود؟

اعضای شورای شهر تهران در دویست و بیست و هشتمین جلسه علنی شورای شهر تهران به بررسی نامه معاون استاندار و فرماندار تهران درخصوص مصوبه «تعیین نرخ عوارض پارک حاشیه ای در سال ۱۳۹۹ و تعیین ضوابط واگذاری بهره‌برداری از پارکینگ‌های عمومی شهرداری تهران» و گزارش کمیسیون تخصصی در این رابطه پرداختند.

یکی از اصلاحات مبنی بر حذف تبصره ۱۲ ذیل ماده ۲ این مصوبه بود که یکی از اعضای شورای شهر تهران پیشنهاد داد این تبصره برخلاف نظر فرمانداری به قوت خود باقی بماند تا با رایزنی‌های بیشتر موافقت این نهاد جلب شود.

بهاره آروین در مخالفت با این پیشنهاد گفت: اینکه بعد از اینهمه مدت ما بر مصوبه خود ابرام کنیم و از حذف تبصره ۱۲ خودداری کنیم، تنها سبب توقف اجرای کل مصوبه می‌شود. با توجه به اینکه مصوبه مربوط به بهمن سال گذشته است، آیا ابرام ما بر تبصره ۱۲ به این می‌ارزد که مصوبه بازهم اجرا نشود؟

عضو هیات رییسه شورای شهر تهران ادامه داد: ماده ۲ ناظر به این است که از ابتدای سال ۹۹ عوارض پارک حاشیه‌ای مطابق مفاد و تبصره‌های این ماده اجرایی شود. تبصره ۱۲ هم صرفا ناظر بر یک تخفیف است که اگر حذف شود هیچ تغییر مهمی ‌در مصوبه اتفاق نمی‌افتد. اگر این تبصره حذف شود چه اشکالی پیش می‌آید؟ به هر حال اصل ماده ۲ به قوت خود باقی می‌ماند.

وی افزود: حذف این تبصره که مبنی بر تخفیف ۵۰ درصدی به افرادی است که مقابل مغازه‌ها و اماکن خود مانع گذاشته‌اند، تنها اجرای مصوبه را سخت‌تر می‌کند و تاثیر دیگری ندارد.

آروین تاکید کرد: اتفاقا در زمان تصویب این مصوبه در شورا این بحث را داشتیم که چرا باید غصب فضای جلوی مغازه‌ها و اماکن را با اعمال تخفیف، قانونی کنیم؟ به نظر من اینکه این تخفیف حذف شود به نفع شهر هم هست؛ چراکه با حذف آن دیگر تبعیضی وجود ندارد.

درنهایت اعضای شورای شهر تهران به پیشنهاد ابقای تبصره ۱۲ رای موافق دادند.

تبصره (۱۲) ماده دو مصوبه به شرح زیر است:
به شهرداری تهران (سازمان حمل و نقل و ترافیک) اجازه داده می‌شود به منظور ساماندهی مکان‌های پارک، مقابل مراکز اداری، آموزشی، درمانی، تجاری و موارد مشابه را با نصب علایم مخصوص به صورت سالیانه در اختیار متقاضیان حقوقی و حقیقی قرار دهد و عوارض آن را مطابق تعرفه‌ها و ضرایب این مصوبه محاسبه و اخذ نماید. شهرداری تهران (سازمان حمل و نقل و ترافیک) اجازه دارد بنا بر شرایط مکانی و نوع متقاضیان (فرهنگی، بهداشتی، آموزشی و امثال آن) حداکثر تا سقف پنجاه درصد (%۵۰) کمتر از عوارض موردنظر را دریافت نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *