ضرورت اصلاح فرایند ثبت و تایید اسناد هزینه در شهرداری تهران

یک‌شنبه، ۹۸/۴/۲۳، در جلسه صدوپنجاه‌وپنجم شورای شهر تهران، گزارش حساب‌های درآمد و هزینه سه‌ماهه اول سال ۹۸ شهرداری تهران توسط حسن رسولی، خزانه‌دار شورا، ارائه شد.

در این رابطه، با اشاره به فقدان اطلاعات مبالغ هزینه‌شده در این گزارش که منجر به عدم شفافیت در عملکرد مالی شهرداری تهران می‌شود، بر لزوم اصلاح فرایند ثبت و تایید اسناد هزینه در شهرداری تهران تاکید کردم:

«همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، اگرچه شهرداری تهران قاعدتا در سه‌ماهه اول سال پرداخت‌های قابل‌توجهی انجام داده است، اما در گزارشی که الان دریافت کردیم، هیچ اطلاعاتی از هزینه‌های صورت‌گرفته ارائه نشده است. دلیل این امر آن است که در سیستم حسابداری شهرداری، فرایند ثبت و تایید نهایی اسناد هزینه، به واسطه تاییدیه‌های مکرری که پس از پرداخت باید اخذ شود، طولانی است و اطلاعات مربوط به هزینه‌ها با تاخیر گزارش می‌شود؛ مسئله‌ای که عدم شفافیت مالی را در پی می‌آورد.

این در حالی است که هر نوع تاییدیه‌ای باید قبل از پرداخت صورت بگیرد. درواقع در شرایطی که پرداخت، انجام شده است و تایید یا عدم تایید سند هزینه، تاثیری در نتیجه نخواهد داشت، کسب تاییدیه‌های مکرر پس از پرداخت اغلب به سندسازی منتهی می‌شود، درواقع کسب تاییدیه‌های مکرر در فرایند فعلی که پس از پرداخت هزینه صورت می‌گیرد، بیشتر به درد آن می‌خورد که همکاران ما در شهرداری تهران بتوانند پرداخت‌های انجام‌گرفته را به اصطلاح به ردیف‌های بودجه «بخورانند» تا نحوه هزینه‌کرد بودجه انحراف چندانی از بودجه مصوب نشان ندهد.

درخواست من آن است که هرنوع تاییدیه‌ای لازم است قبل از پرداخت اخذ و ثبت شود و اطلاعات هزینه‌کرد بودجه شهرداری تهران، در همان زمانی که پرداخت‌ها صورت می‌گیرد، به صورت سیستماتیک ثبت و گزارش آن بدون تاخیر به شورای شهر ارائه شود.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *