کناره‌گیری از انتخابات هیئت رییسه در سال چهارم

نطق پیش از دستور بهاره آروین در صحن علنی:

اکنون پنجمین دوره شورای شهر تهران، شفاف‌ترین نهاد پارلمانی در ایران است. در سه سال گذشته، با پیگیری اعضای محترم هیئت رئیسه و همراهی موثر اعضای شورا، اقدامات مهمی در جهت شفافیت شورا انجام شده است که عبارتند از:
• راه‌اندازی سامانه گردش طرح‌ها و لوایح به منظور الکترونیک و سیستماتیک کردن فرآیند بررسی طرح‌ها و لوایح
• انتشار عمومی و به روز دستور جلسات شورای شهر به همراه کلیه ضمائم روی وبسایت شورا
• راه‌اندازی و به‌کارگیری سیستم رای‌گیری الکترونیکی که امکان ثبت سیستماتیک آراء و انتشار و نمایش عمومی آن را برای حاضران در صحن شورا و نیز کلیه اعضای شورا فراهم کرد.
• پیگیری پخش زنده جلسات صحن به صورت منظم و فراگیر در وبسایت شورا و ارتقای کیفیت آن
• راه‌اندازی سیستم نوبت‌گیری الکترونیکی و شفاف
• تهیه استاندارد مشروح مذاکرات شورا و انتشار عمومی و استاندارد آن به همراه آراء موافق و مخالف در رای‌گیری‌های انجام شده، به همراه انتشار صوت جلسات در وبسایت شورا

بیشتر بخوانید
پروژه رصد شفافیت شهرداری‌ها و شوراهای کشور کلید خورد

با توجه به آغاز پروژه رصد شفافیت شوراها و شهرداری‌های کشور و راه‌اندازی سامانه آن، مصاحبه‌ای در این خصوص با خبرگزاری تسنیم انجام دادم که به شرح زیر است.

 

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران از کلید خوردن پروژه رصد شهرداری‌ها و شوراهای کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، به تازگی صحبت از رونمایی «سامانه رصد شفافیت شهرداری‌ها و شوراها» به میان آمده است؛ این پروژه توسط کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران کلید خورده و جمعی از سمن‌های فعال در حوزه شفافیت و مبارزه با فساد نیز در این زمینه با کمیته همراهی می‌کنند.

اما پروژه رصد چیست و قرار است چه کمکی به حذف فساد و رانت از شهرداری‌ها و شوراهای کشور کند؟ آیا فساد و تخلفاتی که بخشی از بدنه مدیریت‌ شهری در سطح کشور را فرا گرفته است، با پروژه‌ها و تلاش‌هایی نظیر رصد کاهش می‌یابد؟

درباره این موضوع با بهاره آروین رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند به گفت وگو نشستیم که مشروح آن تقدیم مخاطبان تسنیم می شود:

بیشتر بخوانید
بررسی تحقق داده‌باز در شهرداری تهران و پیشرفت احکام برنامه سوم توسعه شهر تهران

صدوپنجمین جلسه کمیته شفافیت و شهر هوشمند سه‌شنبه ۹۹/۰۵/۱۴ به ریاست بهاره آروین و با حضور محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران به صورت مجازی برگزار شد.

در این جلسه مقرر شد سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات حداکثر تا پایان مردادماه سال ۹۹، پیش‌نویس نهایی سند حکمروایی داده را پس از اعمال تغییرات مورد توافق در جلسه به صورت رسمی به کمیته شفافیت و شهر هوشمند ارسال کند.

همچنین مقرر شد سازمان فاوا گزارش پیشرفت پروژه‌های اولویت‌دار تهران هوشمند، نسخه نهایی سند راهبردی مدل بومی تهران هوشمند و گزارش جلسات کمیته تعامل‌پذیری داده را حداکثر تا پایان مرداد ماه به صورت مکتوب به کمیته ارسال کند.

الزام سازمان فاوا به تهیه دستورالعمل درخصوص کارمزد شرکت‌های کارگزار ارائه سرویس‌های داده‌محور، معیار و شاخص‌های انتخاب این شرکت‌ها، روش‌های حصول اطمینان از شفاف و عادلانه بودن فرایند، تضمین رایگان بودن استفاده غیرتجاری شهروندان از داده‌ها و … حداکثر تا پایان مرداد ماه نیز از دیگر مصوبات این جلسه بود.

بیشتر بخوانید
انتشار اطلاعات پروژه‌های احداثی

صدوچهارمین جلسه کمیته شفافیت و شهر هوشمند شنبه ۹۹/۵/۱۱ به ریاست بهاره آروین و با حضور علی جعفری مدیرکل ارزیابی عملکرد و بهبود مدیریت، محمدرضا زارعلی مدیرکل امور مالی و اموال و نمایندگان سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران برگزار شد.

در این جلسه که به صورت مجازی برگزار شده بود، مقرر شد اقلام اطلاعاتی سامانه کنترل پروژه از جمله مبلغ پروژه، نام پیمانکار، پیشرفت فیزیکی و برنامه‌ای پروژه‌ها در سال‌های گذشته و سال جاری، تاریخ شروع و پیش‌بینی پایان پروژه، هزینه قطعی پروژه در سال گذشته و سال جاری، صورت وضعیت پروژه‌ها، اعتبار تخصیص‌یافته کل سال جاری و ریز تعهدات ذیل هر پروژه در سال جاری، تا پایان تابستان ۹۹ به صورت برخط در وبسایت شفاف برای عموم منتشر شود.

همچنین مقرر شد اداره کل ارزیابی عملکرد و بهبود مدیریت حداکثر ظرف مدت یک‌هفته گزارشی شامل فهرست تمامی پروژه‌های احداثی کلیه سازمان‌ها شرکت‌های زیرمجموعه شهرداری تهران را با تفکیک به‌روز بودن یا نبودن صورت‌وضعیت پروژه‌های هر واحد به کمیته شفافیت و شهر هوشمند ارسال کند.

به‌علاوه مقرر شد اداره کل مالی و اموال و اداره کل ارزیابی عملکرد و بهبود مدیریت برای برقراری دسترسی مناسب ذیحسابان به سامانه کنترل پروژه جلسات مشترکی برگزار کنند تا ذیحسابان بتوانند پیشرفت‌های فیزیکی و ریالی پروژه‌های واحدهای ذیربط را مورد بررسی و نظارت قرار دهند.

بیشتر بخوانید
بررسی تحقق داده‌باز در شهرداری تهران و پیشرفت احکام برنامه سوم توسعه شهر تهران

یکصدوپنجمین جلسه کمیته شفافیت و شهر هوشمند سه‌شنبه ۹۹/۰۵/۱۴ به ریاست بهاره آروین و با حضور محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات به‌صورت مجازی برگزار می‌شود.

بررسی پیش‌نویس سند راهبردی حکمروایی داده شهرداری تهران، گزارش پیشرفت پروژه‌های اولویت‌دار تهران هوشمند و گزارش از نسخه نهایی سند راهبردی مدل بومی تهران هوشمند از دستورات این جلسه است.

همچنین گزارش اجرای احکام حوزه هوشمندسازی برنامه سوم توسعه شهر تهران براساس شاخص‌های مصوب و گزارش جلسات کمیته تعامل‌پذیری داده از دیگر دستورات یکصدوپنجمین جلسه کمیته شفافیت و شهر هوشمند خواهد بود.

بیشتر بخوانید
پیگیری تحقق شفافیت و هوشمندسازی در حوزه خدمات شهری

صدوسومین جلسه کمیته شفافیت و شهر هوشمند سه‌شنبه ۹۹/۵/۷ به ریاست بهاره آروین و با حضور محمد فرجود مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات، مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و محیط زیست و مدیران عامل سازمان‌های زیرمجموعه این معاونت برگزار شد.

در این جلسه مقرر شد معاونت خدمات شهری و محیط زیست با هدف بررسی راهکارهای سیستمی برای ارتباط درآمدها و قراردادهای درآمدی غرفه‌های پارک‌ها و کیوسک‌ها و ارزیابی راه‌حل‌های استانداردسازی کدهای درآمدی برای ثبت درآمد واحدهای تابعه کارگروهی تشکیل دهد.

علاوه بر این، مقرر شد حداکثر تا پایان شهریورماه ۹۹، راه‌اندازی کامل سامانه صورت‌وضعیت الکترونیک خدمات شهری در تمامی مناطق ۲۲گانه و اتصال این سامانه به سامانه جامع مالی محقق شده باشد.

همچنین در این جلسه مقرر شد سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات حداکثر تا پایان شهریور ماه ۹۹ اطلاعات سامانه برخط پایش ایمنی ساختمان‌های موجود در شهر تهران را پس از اعمال فرمول ارسالی توسط سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی و با اولویت ساختمانهای پرخطر و عمومی، بر روی نقشه اطلاعات مکانی شهر تهران برای عموم شهروندان منتشر کند.

به‌علاوه از آنجاکه واحدهای تابعه ذیل معاونت خدمات شهری و محیط زیست، قراردادهای خود را به‌صورت باگردش در سامانه جامع معاملات ثبت نمی‌کنند، مقرر شد این معاونت با ارسال بخشنامه‌ای هر واحد را موظف کند حداکثر ظرف مدت دو هفته مشکلات ثبت با گردش قراردادها را به‌صورت مکتوب به سازمان فاوا اعلام کند؛ به ‌گونه‌ای که از ابتدای شهریورماه ۹۹، امکان ثبت باگردش تمامی قراردادهای این واحدها فراهم بوده و امکان ثبت بدون گردش قراردادها غیرفعال شود.

ثبت نسخه نهایی پژوهش‌های این معاونت در سامانه پژوهشیار (از سال ۱۳۸۹) نیز از دیگر توافقات این جلسه بود.

بیشتر بخوانید
انتشار عمومی اطلاعات کنترل پروژه‌های احداثی و اتصال کامل سامانه‌های مالی، کنترل پروژه و صورت وضعیت

صدوچهارمین جلسه کمیته شفافیت و شهر هوشمند با موضوع «انتشار عمومی اطلاعات کنترل پروژه‌های احداثی» و «اتصال کامل سامانه‌های مالی، کنترل پروژه و صورت وضعیت» روز شنبه ۹۹/۵/۱۱ به ریاست بهاره آروین و با حضور مدیرکل ارزیابی عملکرد، مدیرکل بهبود مدیریت و مدیرکل امور مالی و اموال شهرداری تهران به صورت مجازی برگزار می‌شود.

مبلغ پروژه، نام پیمانکار، پیشرفت فیزیکی و برنامه‌ای پروژه‌ها در سال گذشته و سال جاری، تاریخ شروع و پیش‌بینی پایان پروژه، هزینه قطعی پروژه در سال گذشته و سال جاری و صورت وضعیت پروژه‌ها از جمله آیتم‌هایی است که در این جلسه درخصوص نحوه انتشار آنها تصمیم‌گیری می‌شود.

بیشتر بخوانید