آغاز پروژه فولاد در ایران: گزارشی از ساخت یک فیل سفید

یک زمانی بوده است در این مملکت که تحریمی در کار نبوده است و مشاور خارجی در کشور حکم ریگ بیابان را داشته است که برای انجام هر پروژه کوچک و بزرگ صنعتی توسط دولت، ارزیابی‌های دقیق و مستقل ارائه می‌کرده‌اند. سؤال خوبی است اگر بپرسیم در آن زمان که دست‌کم دسترسی به تجربه و دانش بین‌المللی در مورد پیشبرد پروژه‌های توسعه آسان‌تر بوده است، وضعیت هدررفت بودجه و منابع دولت در انجام پروژه‌های بزرگ صنعتی چگونه بوده است؟ پروژه‌های فولاد که امروزه انتقادات زیادی به جانمایی و پیامدهای زیست‌محیطی‌شان وجود دارد یکی از آن دسته پروژه‌هایی است که نقطه آغاز تأمل‌برانگیزی دارد و به‌قول بالدوین «شایسته است داستانش جداگانه نقل شود». پروژه‌ای که بالدوین به‌طعنه در مورد آن می‌گوید «یکی از دستاوردهای اصلی برنامه‌ریزان برنامه دوم توسعه، جلوگیری از تخصیص منابع زیاد به نخستین کارخانه فولاد کشور بود.»

بیشتر بخوانید
تجربه حکمرانی

«تجربه حکمرانی» عنوان برنامه‌ای گفت‌وگومحور بود که به ابتکار علی سرزعیم، اقتصاددان و معاون سابق اقتصادی وزارت تعاون، در سال ۱۴۰۱ طراحی، اجرا و در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شد. این برنامه که با هدف ثبت و ضبط تجارب مدیران اجرایی سابق کشور برگزار می‌شد، در یکی از نشست‌های خود، میزبان بهاره آروین عضو پنجمین دوره شورای شهر تهران بود که در این برنامه به بیان تجارب خود در حوزه مدیریت شهری با تأکید بر رابطه شورای شهر و شهرداری تهران پرداخت. برای دریافت فایل تصویری این گفت‌وگو به سایت آپارات مراجعه فرمایید.

بیشتر بخوانید
جامعه در حال انتظار

«وضعیت سیاسی حاکم بیانگر یک جامعه منتظر است، جامعه‌ای در حال انتظار کشیدن، همه از جمله شاه، احساس می‌کنند در آستانه مواجهه با بحران هستند، بحرانی که هیچ‌کس را شگفت‌زده نخواهد کرد. آنچه بیشتر موجب شگفت‌زدگی می‌شود آن است که بحران رخ ندهد.

بزرگ‌ترین پرسش بی‌پاسخ این است که آیا بن‌بست سیاسی‌ای که کشور دچار آن شده به‌آرامی، به‌تدریج و صلح‌آمیز از میان خواهد رفت یا به‌صورت ناگهانی، پیش‌بینی نشده و خشونت‌بار به پایان خواهد رسید.»

بیشتر بخوانید