شفافیت به نفع همه است

افشاگری تنها زمانی مفید و ارزشمند است که فراهم‌کننده زمینه‌ای برای شفافیت نهادمند در موضوع مورد افشا شود درغیر این‌صورت محتمل است با روایت گزینشی بخش‌هایی از واقعیت، بیشتر ابزاری در جهت تسویه حساب‌های سیاسی قرار گیرد که نه فقط ممکن است آبروی افراد را به ناحق ضایع کند، بلکه مهم‌تر از آن، به تخریب اعتماد عمومی می‌انجامد.

افشا کردن دو برگ فاکتور تبلت و خودرو بدون شرح جزئیات و دلایل همراه آن نیز از این قاعده مستثنی نیست، امیدوارم این افشاگری بیش از هر چیز به شفافیت نهادمند در مورد امکاناتی منجر شود که یک فرد در جایگاه نماینده از آن برخوردار می‌شود. فرمت استانداردی وجود دارد که در آن هزینه‌های نمایندگی به تفصیل بیان می‌شود و در دسترس عمومی قرار می‌گیرد. امیدوارم شورای اسلامی شهر تهران در دوره پنجم پیشگام و الگویی شود برای شفافیت بخشیدن به این هزینه‌ها تا تمام کسانی‌ که به واسطه شغلشان از بخشی از منابع و امکانات عمومی بهره‌مند می‌شوند، به ویژه نمایندگان در سطوح مختلف، به شکلی نهادمند هزینه‌های مختلف انجام وظایف‌شان را در دسترس عمومی قرار دهند.

پی‌نوشت: شخصا تاکنون از ماشین و راننده اختصاصی استفاده نکرده‌ام به این امید که بتوانم به جای هزینه ماشین و راننده از مجوز هزینه برای استفاده بیشتر از نیروهای متخصص و مشاور برخوردار شوم که متاسفانه امکان‌پذیر نشد، گرچه به نظرم استفاده از این امکانات اگر به صرفه‌جویی در زمان و انجام بهتر وظایف نمایندگی منتهی شود بلااشکال است چراکه این امکانات نه متعلق به اعضا، بلکه متعلق به شورا است و صرفا در دوره نمایندگی و برای انجام بهتر وظایف‌شان در اختیار آن‌ها قرار گرفته است؛ همان طور که در اختیار گذاشتن تبلت ها با هدف دسترسی ۲۴ ساعته اعضای شورا به کارتابل نامه هایشان انجام شده است.
بن‌های مربوط به نمایشگاه عطر سیب هم اصلا به من ارایه نشده است که بخواهم آن‌ها را بازپس بفرستم اما همسو با برخی همکارانم در شورا معتقدم فرآیند ارایه و توزیع این بن‌ها باید شفاف شود تا از هرنوع تبعیض و بی‌عدالتی در توزیع این کمک‌ها جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید
گزارش‌های ارایه شده در دو جلسه شورای اسلامی شهر تهران

در تلاشم فیلم جلسات شورای اسلامی شهر تهران از ابتدای آغاز به کار رسمی شورای پنجم، فایل صوتی این جلسات، دستور و صورت جلسات به همراه ضمائم آن‌ها از جمله گزارش‌هایی که توسط مدیران مختلف شهرداری تهران در صحن شورا ارایه شده است، در وبسایت شورای اسلامی شهر تهران بارگذاری شود. اما تا آن زمان، پیرو اهداف و وعده‌های #شهرداری_تمام_شیشه_ای، گزارش‌هایی را که به عنوان یک عضو شورا در جلسات علنی دریافت می‌کنم، در وبسایت شهرداری تمام شیشه‌ای (http://mglassy.ir) با شهروندان به اشتراک خواهم گذاشت تا همه شهروندان، گروه‌ها، انجمن‌های حرفه‌ای و سمن‌های فعال در حوزه مربوطه، امکان نقد و ارزیابی این گزارش‌ها را داشته باشند و اعضای شورای شهر را در ارزیابی دقیق و ثمربخش گزارش‌های ارایه شده یاری کنند.

از نظر من، نقص اصلی هر دو گزارش ارایه شده در جلسات اخیر (گزارش مربوط به برنامه های اجرایی ستاد اربعین در شهرداری تهران ارایه شده در جلسه مورخ ۹۶/۶/۱۴ (https://goo.gl/PnGHgi) و گزارش اقدامات شهرداری تهران برای مقابله با مگسهای سفید در شهر تهران ارایه شده در جلسه مورخ ۹۶/۶/۲۱ (https://goo.gl/QuHGNX) فقدان داده‌های ضروری برای ارزیابی است، مثلا هر دو گزارش فاقد ارایه دقیقی از میزان و چگونگی هزینه‌کرد بودجه تخصیص داده شده هستند، همچنین هر دو گزارش فاقد ارایه داده‌هایی در مورد میزان دست‌یابی به اهداف یا به عبارتی میزان ثمربخشی برنامه‌های اجرا شده هستند، در مقابل، این گزارش‌ها بیشتر حاوی داده‌هایی با هدف اطلاع‌رسانی کلی در مورد موضوع و محتوای برنامه‌ها هستند که برای تحقق هدف نظارتی شورا غیرضروری و چه‌بسا بی‌فایده است.

یکی از تلاشهایم به عنوان دبیر هیئت رئیسه در هفته‌های آینده این خواهد بود که با تعیین دستور جلسات با فواصل زمانی قابل قبول، دغدغه‌ها و سوالات اعضا را در حوزه موضوعی که قرار است گزارشی در مورد آن در صحن علنی ارایه شود، دریافت کنم و از مدیران مربوطه بخواهم گزارش خود را معطوف به پاسخگویی به این سوالات و دغدغه‌ها تنظیم کنند به گونه‌ای که اعضای شورا بتوانند در صحن علنی در مورد میزان قانع‌کنندگی پاسخ‌های ارایه شده نسبت به سوالات‌شان ارزیابی و اظهارنظر کنند.

بیشتر بخوانید
پخش زنده اینترنتی جلسات شورای شهر تهران

تمام جلسات یکشنبه‌ها و سه‌شنبه‌های شورای اسلامی شهر تهران از ساعت ۸:۴۵ تا ۱۱ همزمان از سایت شورا به آدرس http://shora.tehran.ir به صورت زنده پخش می شود.

لینک مستقیم:
http://31.24.238.3:8095/shora-tv/index.html

بیشتر بخوانید
پرسش از درستی و اعتبار داده‌ها، درباره ضرورت انتشار «عمومی» گزارش‌ها

چطور می‌توان از درستی و اعتبار داده‌های یک گزارش اطمینان یافت؟ روز شنبه (۹۶/۴/۱۷) آقای امانی، معاون توسعه، برنامه‌ریزی و امور شوراهای شهرداری تهران به همراه جناب پندار مدیر کل بودجه شهرداری تهران در جلسه اعضای منتخب پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران حضور یافتند تا گزارشی از عملکرد سه ساله برنامه دوم شهرداری تهران ارایه دهند. گزارشی پر از اعداد و ارقام جزئی و متعدد در حوزه‌های مختلف. در همان حوزه نخست گزارش که حوزه حمل و نقل و ترافیک بود، جناب آقای هاشمی، از اعضای منتخب، گزارش را قطع کردند و به برخی عدد و رقم‌های ارایه شده در حوزه خطوط مترو و نادقیق بودن گزارش معترض شدند.

در تمام طول گزارش و اعتراضات اعضا، به این سوا‌ل فکر می‌کردم که واقعا چطور می‌توان از صحت داده‌های ارایه شده در گزارش مطمئن شد؟ وقتی گزارش دارد توسط بالاترین مرجع برنامه‌ریزی و گردآوری داده‌ها ارایه می‌شود، کدام مرجع همپایه است که بتواند از درستی و اعتبار داده‌های گزارش شده مطمئن شود؟ فکر می‌کنم توجه به برخی ایده‌های فون هایک، اقتصاددان اتریشی در مورد تقسیم معرفت راهگشا خواهد بود.

«هایک از این اصل ساده و بدیهی آغاز می‌کند که همه‌کس همه‌ چیز را نمی‌داند. دانش و اطلاعات هر فردی ناگزیر، جزئی و خاص است. بنابراین افراد از این نظر در موقعیت‌های خاص و متفاوتی قرار دارند. به طوری که می‌توان گفت در میان افراد جامعه نوعی پراکندگی اطلاعات وجود دارد… تقسیم معرفت بدین معنی است که هر فردی از معلوماتی هم که ندارد سود می‌برد. این سود جستن همانند فایده‌ای است که در تقسیم کار مشاهده می‌شود. : نجار علی‌رغم این‌که خیاطی بلد نیست می‌تواند لباس تهیه کند. همچنان که هیچ فردی قادر به داشتن تمامی تخصص‌های گوناگون نیست، احاطه داشتن به تمامی معرفت‌ها (علمی و عملی) و اطلاعاتی که افراد جامعه در اختیار دارند نیز امری غیرممکن است». بر این مبنا، «همان‌گونه که در یک فرآیند پیچیده‌تر تولید، یک فرد (تولیدکننده) نمی‌تواند تمامی مهارت‌ها را به طور کامل داشته باشد و قادر به انجام کلیه مراحل تولیدی به طور فردی نیست و تولید با کارایی بیشتر، به ناگزیر توسط تقسیم کار امکان‌پذیر است، در خصوص دانش و اطلاعات لازم برای فعالیت انسان‌ها نیز چنین پدیداری وجود دارد. یک شخص یا نهاد به تنهایی نمی‌تواند مجموعه اطلاعات کلی و جزئی را که به طور پراکنده در اختیار افراد است، یک‌جا داشته باشد، اما روابط متقابل خودجوش بین افراد در یک نظام بازار رقابتی به گونه‌ای عمل می‌کند که نهایتا استفاده کارآمد و بهینه از این اطلاعات پراکنده صورت می‌گیرد». (به نقل از درباره هایک، نوشته موسی غنی‌نژاد)

بر مبنای همین ایده‌ها بود که فکر کردم تنها راه کارآمد مطمئن شدن از درستی و اعتبار داده‌هایی تا این حد جزئی و تخصصی، انتشار عمومی این داده‌هاست با این امید و هدف که هر فرد و گروه متخصص و مطلع در هر حوزه‌ خاص، داده‌های ارایه شده در حوزه خود را مورد بررسی قرار دهند و نتیجه بررسی‌‌شان را به منتخبان خود در شورا اطلاع دهند. فکر می‌کنم تنها از طریق انتشار عمومی و فعال کردن پتانسیل همه شهروندانی که در هر حوزه صاحب تخصص و اطلاعات هستند، می‌توان درستی و اعتبار این حجم زیاد از داده‌هایی جزئی و تخصصی را مورد آزمون قرار داد.

ناگفته پیداست که این انتشار عمومی گزارش‌های ارایه شده به شورا، تاچه حد همراستا با ایده محوری شهرداری تمام شیشه‌ای است بدین‌معناکه هر اطلاعاتی که در دسترس شوراست و بر مبنای قانون انتشار آزاد اطلاعات، انتشار آن بلامانع است، باید در دسترس همه شهروندان قرار گیرد. برای تحقق این هدف، وبسایت #شهرداری_تمام_شیشه_ای به آدرس http://mglassy.ir راه‌اندازی شده است تا هم گزارش‌هایی که در حوزه‌های مختلف ارایه می‌شود، در آن‌جا بارگذاری شود. هم مخاطبان بتوانند نظرات خود را در مورد این گزارشات، ارایه دهند و هم در بازه‌های زمانی مشخصی، گزارشی از اقدامات انجام شده در راستای طرح شهرداری تمام‌شیشه‌ای و برنامه‌های پیش‌بینی شده در ذیل آن، به شهروندان ارایه شود.

آن‌چه هم‌اکنون در دسترس است، نسخه اولیه و آزمایشی این وبسایت است که من با امکانات محدود شخصی خودم به راه‌ انداخته‌ام و امیدوارم در طی زمان و با کمک مخاطبان علاقمند و شهروندان دغدغه‌مند، به تدریج بر امکانات این وبسایت افزوده شده و نواقص آن رفع شود به گونه‌ای که به ابزاری کارآمد برای تعامل سیستماتیک و ثمربخش میان شهروندان و منتخبان مردم در شورای شهر تهران تبدیل شود.

بیشتر بخوانید
شفافیت در سفرهای خارجی کارکنان شهرداری تهران

امروز (۹۶/۶/۱۲) در جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران، ذیل دستور دوم جلسه، جناب آقای مظفری، معاون بین‌الملل مرکز ارتباطات و روابط بین الملل شهرداری تهران و دبیر کمیته‌ نظارت بر سفرهای خارجی شهرداری تهران، از سامانه‌ای نام بردند که اطلاعات سفرهای خارجی (ماموریت های اداری) تمامی کارکنان شهرداری تهران در آن ثبت می‌شود. از ایشان پرسیدم آیا دسترسی عمومی به اطلاعات این سامانه وجود دارد یا خیر و اگر سطح دسترسی محدود است، محدودیت در چه سطحی است. ایشان پاسخ دادند که واحدهای تابعه شهرداری تهران و دو عضو ناظر شورا در کمیته نظارت بر سفرهای خارجی شهرداری تهران، به اطلاعات این سامانه دسترسی دارند اما ایشان فکر می‌کنند با توجه به مسایل امنیتی، دسترسی عمومی به اطلاعات این سامانه به صلاح نباشد.
این درحالی است که به نظر می‌رسد با توجه به ثبت اطلاعات سفر در این سامانه، جزئیات اطلاعات “سفرهای انجام شده” کارکنان شهرداری اعم از موضوع سفر، میزان هزینه و گزارش از دستاوردهای سفر می‌تواند به صورت به روز و “پس از مدت مشخصی از پایان سفر” هر یک از کارکنان در دسترس عمومی قرار گیرد و با توجه به اتمام سفرها، دیگر مسائل امنیتی مطرح نخواهد بود. دسترسی عمومی به اطلاعات این سامانه پس از انجام سفرهای خارجی کارکنان شهرداری را ذیل یکی دیگر از محورهای #شهرداری_تمام_شیشه_ای پیگیری خواهم کرد.

بیشتر بخوانید