شرح مطالبات در جلسه با شهردار منتخب

?امروز، چهارشنبه (۹۶/۵/۲۵) اولین جلسه اعضای منتخب شورای پنجم شهر تهران با شهردار منتخب، جناب آقای محمدعلی نجفی برگزار شد. در این جلسه، اعضای شورا به طرح سوالات و دغدغه‌های خود پرداختند و شهردار منتخب نیز ضمن پاسخ به سوالات اعضا، دیدگاه‌ها، برنامه‌ها و اقدامات خود را شرح دادند.

?در این جلسه، من ابتدا از جناب آقای نجفی بابت ارایه یک #هدف_سنجش‌_پذیر و مشخص ناظر بر انتشار عمومی جزئیات قراردادهای بالای یک میلیارد تومان در ذیل برنامه‌های‌شان تشکر کردم. همچنین با اشاره به فراهم بودن زیرساخت این هدف یعنی ثبت الکترونیک جزئیات قراردادها در سامانه مناقصات، قردادها و پیمانکاران شهرداری تهران، ابراز امیدواری کردم این هدف در همان صد روز اول شروع به کار شهردار جدید محقق شود و با اراده و جدیت شهردار منتخب تهران، اطلاعات این سامانه در دسترس عموم قرار گیرد. همچنین به سابقه این کار در زمان حضور آقای خرم در وزارت راه و راه‌اندازی سایتی برای ارایه جزئیات تمام مناقصات و مزایده‌های انجام شده در وزارت راه اشاره کردم که در آن زمان نتایج درخشانی را در حوزه کاهش فساد در عقد قراردادها به دنبال داشت.

?در عین‌حال، سه هدف مشخص و سنجش‌پذیر دیگر در حوزه افزایش #شفافیت و کاهش سیستماتیک فساد را طرح کردم و از آقای نجفی درخواست کردم ظرف صد روز اول شروع به کارشان، گزارشی از میزان پیگیری این اهداف، قابلیت تحقق آن‌ها و برنامه‌ عملیاتی برای تحقق این موارد ارایه کنند. این سه مورد عبارت بودند از:

۱- فراهم کردن امکان دسترسی عمومی به اطلاعات سامانه جامع شهرسازی در تهران با در نظر گرفتن ملاحظات مربوط به حفظ حریم شخصی افراد.
در توضیح این هدف به صحبت‌های برخی دیگر از اعضا در همین جلسه ارجاع دادم که با ذکر مثال‌های متعدد، تخلفات کوچک و بزرگ و میزان گستردگی فساد در حوزه صدور پروانه و مجوزهای ساخت و ساز و تغییر کاربری‌ها را مورد اشاره قرار دادند. برقراری دسترسی عمومی، این امکان را برای تک‌تک شهروندان فراهم می‌کند تا به ناظری بالقوه از تخلفات در حوزه ساخت و ساز تبدیل شوند.

۲- انتشار ریز کمک‌های شهرداری تهران به اشخاص حقیقی، موسسات حقوقی و نهادهای عمومی. دقیقا با همان مکانیسمی که انتشار جزئیات قراردادها و اطلاعات سامانه جامع شهرسازی به کاهش سیستماتیک فساد می‌انجامد، یعنی با فعال کردن پتانسیل ذینفعان در امر نظارت، با همین مکانیسم، انتشار جزئیات کمک‌های متعدد و متنوع شهرداری تهران به اشخاص حقیقی و حقوقی نیز می‌تواند بی‌ضابطگی‌ها، اعمال سلیقه‌ و منافع شخصی و نابرابری و تبعیض در ارایه این کمک‌ها را به شکل سیستماتیکی کاهش دهد.

۳- تضمین شفافیت در حوزه واگذاری‌های احتمالی از طریق عرضه شرکت‌های وابسته به شهرداری تهران در بازار سرمایه. سومین درخواست من ناظر به یکی دیگر از اهداف ارایه شده در برنامه‌های شهردار منتخب یعنی چابک‌سازی شهرداری تهران بود. تاکیدم در این حوزه بر تضمین شفافیت در فرآیند واگذاری‌های احتمالی بود. عرضه شرکت‌های وابسته به شهرداری تهران در بازار سرمایه، علاوه بر تحقق هدف چابک‌سازی، مزیت مهمی در حوزه شفافیت و نظارت‌پذیری مالی را ارایه می‌کند، مساله‌ای که همواره در دوره‌های پیشین شورای شهر در مورد شرکت‌های وابسته به شهرداری تهران مشکل‌ساز بوده و با توجه به اساس‌نامه‌ها و آیین‌نامه‌های معاملاتی این شرکت‌ها، موارد متعددی از تعارض منافع و فساد را موجب شده است. عرضه این شرکت‌ها در بازار سرمایه، با ارجاع وظیفه نظارت به یک نهاد تخصصی در این زمینه یعنی بازار سرمایه، به افزایش شفافیت در صورت‌های مالی و آشکار کردن وضعیت واقعی این شرکت‌ها منجر می‌شود کمااین‌که در مورد بانک شهر، عرضه این بانک در فرابورس، موجب شده است حداقلی از شفافیت در صورت‌های مالی یا دست‌کم مسایل موجود این بانک در این حوزه آشکار شود.

?از شهردار منتخب، جناب آقای نجفی خواستم، در صد روز آینده، گزارشی در مورد میزان تحقق‌پذیری این سه هدف و برنامه عملیاتی برای تحقق آن‌ها ارایه کنند.

?بهاره آروین، منتخب شورای پنجم شهر تهران

بیشتر بخوانید
مشکلات پخش زنده اینترنتی

با برخی از اعضای شورا بسیار تلاش کردیم تا از امکان پخش زنده اینترنتی جلسات استماع مطمئن شویم. حتی در طول جلسه من به تناوب و با اینترنت شخصی، پخش زنده را چک می‌کردم. با این‌حال پیام‌های زیادی آمده است که موفق به دیدن زنده جلسات استماع از طریق سایت شورا نشده‌اند یا از قطع مکرر برنامه و کیفیت بد صدا گله کرده‌اند؛ فکر می‌کنم مشکلات به وجود آمده به دلایل زیر باشد:

۱٫ چون نمی‌خواستیم پخش زنده جلسات استماع تبدیل به رانتی شود که به گروه یا فرد خاصی حتی اعضای شورا اهدا شود، بسیار تلاش کردیم که این امکان توسط خود روابط عمومی شورا و از طریق سایت شورا فراهم شود. مسئولین مربوطه به ما اطمینان دادند که به لحاظ فنی این امکان سالهاست برای روابط عمومی شورا وجود دارد. درعین‌حال وقتی به سایت شورا مراجعه می‌کردیم، با غیرفعال بودن لینک پخش مستقیم در همان جلسه علنی روز سه‌شنبه شورای چهارم مواجه می‌شدیم. بعدتر و با پیگیری ما برخی مسئولین مربوطه مدعی شدند که گرچه این امکان به لحاظ فنی سالها وجود داشته است اما از دوره دوم به بعد، رئیس شورای شهر اغلب این امکان را غیرفعال نگه داشته است چون موافق پخش مستقیم جلسات از طریق اینترنت نبوده است و جلسات علنی سه شنبه های شورای شهر اغلب از طریق اینترانت داخلی شهرداری تهران پخش می‌شده است. به‌هرحال مساله اول این بود که بنا به ادعای برخی مسئولین روابط عمومی امکان پخش زنده اینترنتی جلسات شورای شهر، بعد از مدت‌ها، از اواسط جلسه علنی روز سه‌شنبه (۹۶/۵/۱۷) شورای چهارم به شکل آزمایشی فعال شد و لینک آن در صفحه اول سایت شورا قرار گرفت.

۲٫ مساله دوم این بود که جلسه در‌ سالنی غیر از سالن اصلی شورا برگزار می‌شد. درحالیکه روز سه‌شنبه پخش زنده جلسه در سالن اصلی به صورت آزمایشی انجام شده بود اما پخش زنده جلسه در سالنی غیر از سالن اصلی نیازمند ا‌نتقال و نصب تجهیزاتی بود که هماهنگی برای آن‌ها انجام شد. به نظر می‌رسد مشکلات ناشی از قطع و وصل مکرر و به خصوص کیفیت بد صدا ناشی از این مساله باشد.

۳٫ چون در سالهای گذشته امکان پخش زنده اینترنتی چندان فعال نبوده است، ملزومات کار نیز پیش‌بینی نشده بود، از جمله راهنمای ساده‌فهمی در مورد جزئیات فنی مرتبط مثلا مرورگر خاصی که باید سایت در آن باز شود و نسخه‌ی خاصی از نرم‌افزارهای تصویری که باید بر روی دستگاه بیننده نصب باشد. مثلا لینک پخش مستقیم در مرورگر کروم کار نمی‌کند و باید لینک را در فایرفاکس باز کنید و جزئیات دیگری از این دست.

امیدوارم با استقرار رسمی شورای پنجم و برگزاری جلسات در سالن اصلی شورای شهر، این اشکالات برطرف شده و همه جلسات علنی شورای پنجم به صورت زنده و با کمترین مشکل از طریق اینترنت پخش شود.

بیشتر بخوانید
شهردار تهران با ۲۱ رای

امروز پنج شنبه مورخ ۹۶/۵/۱۹، در جلسه ساعت ۱۴ منتخبان شورای پنجم شهر تهران، پس از انصراف آقایان مرعشی و مهرعلیزاده و خانم دکتر کولایی که هر سه نفر برای حفظ انسجام شورا و انتخاب شهردار تهران با بیشترین رای، انصراف خود را از شرکت در رای گیری اعلام کردند، رای گیری برای انتخاب شهردار تهران به صورت مخفی انجام شد و پس از شمارش آراء ۲۱ رای برای جناب آقای محمدعلی نجفی ثبت شد.

بیشتر بخوانید
پخش زنده اینترنتی

جلسات استماع برنامه های کاندیداهای سمت شهردار تهران در وبسایت شورای شهر تهران به نشانی http://shora.tehran.ir به صورت زنده پخش خواهد شد.

برنامه زمانی جلسات استماع به شرح زیر است:

? استماع برنامه جناب آقای محمدعلی نجفی، روز چهارشنبه (۹۶/۵/۱۸) ساعت ۸ تا ۱۰ صبح

? استماع برنامه سرکار خانم الهه کولایی، چهارشنبه (۹۶/۵/۱۸) ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۲:۳۰

? استماع برنامه جناب آقای محمدعلی افشانی، چهارشنبه (۹۶/۵/۱۸) ساعت ۱۴ تا ۱۶

? استماع برنامه جناب آقای حسین مرعشی، پنج شنبه (۹۶/۵/۱۹) ساعت ۸ تا ۱۰

? استماع برنامه جناب آقای محسن مهرعلیزاده، پنج شنبه (۹۶/۵/۱۹) ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۲:۳۰

بیشتر بخوانید
برنامه پیشنهادی آقای نجفی برای شهرداری تهران

امیدوارم دیگر کاندیداهای سمت شهردار تهران هم برنامه‌هایشان را در دسترس عمومی قرار دهند تا امکان ارزیابی برای همه شهروندان فراهم شود.
کلیات برنامه پیشنهادی شهرداری تهران/ منبع: ایستگاه

بیشتر بخوانید