بایگانی اردیبهشت, ۱۳۹۶

✅با شادی و سپاس

چهارشنبه, ۲۰ اردیبهشت, ۱۳۹۶

?طبعا خوشحالم، خوشحالم که شورای_عالی_اصلاح_طلبان به من و ایده شهرداری_تمام_شیشه_ای اعتماد کرده است، خوشحالم که چنین ایده‌ای مورد توجه قرار گرفته است خوشحالی‌ام از دیده شدن چنین ایده‌ای در میان آن‌همه شلوغی کاندیداهای پرسابقه بیش از یک خوشحالی شخصی است، خوشحالی‌ام از پتانسیل قابل تحسینی است که شاید تنها یک جریان دموکراتیک می‌تواند واجد آن باشد، پتانسیل توجه کردن به ایده‌ها در میان شبکه در هم پیچیده منافع حزبی و تشکیلاتی، پتانسیل به متن آوردن اصلاح‌طلبی جوان و دانشگاهی که تنها سرمایه‌اش تخصص‌اش است و ایده‌اش و حضورش در شبکه‌ای از متخصصان و دانشگاهیان کشور. از این‌که جریان اصلاح‌طلبی چنین ظرفیتی را در خود داشته است عمیقا خوشحالم. انتخاب ۲۱ نفر از ۹۰۰ نامزد اصلاح‌طلب که مورد پذیرش همه‌ی احزاب و اعضای شورای سیاست‌گذاری قرار بگیرد کار دشواری است. قطعا اگر به انتخاب خود من بود ترجیح می‌دادم نام‌های دیگری را هم در لیست ببینم. زنان و مردانی که از من هم سوابق بهتر و لیاقت بیشتری برای حضور در لیست داشته‌اند. امیدوارم شورای بعدی بتواند از ظرفیت و توانایی و مشاوره‌های نامزدهای_لایق_پرشمار ی که در لیست قرار نگرفته‌اند به نحوی نظام‌مند استفاده کند.

?همچنین ممنونم از همه دوستانی که در این مدت برای به گوش رساندن ایده‌ شهرداری تمام شیشه‌ای تلاش کردند. ممنونم از اعضای شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان که به من و ایده‌ام اعتماد کردند. این متن کمی شتابزده است و فکر نشده‌، آن‌چه در روزهای گذشته بیشتر در موردش فکر کرده بودم، متن انصرافم بود، حاضر به یراق ایستاده بودم تا به محض انتشار لیست و اطمینانم از نبودن در لیست منتخب، متن انصراف را همین‌جا منتشر کنم با حمایت از لیست و تلاش بعدی برای اینکه شهرداری تمام شیشه‌ای جزء برنامه های لیست منتخب اصلاح‌طلبان شود. حالا خوشحالم که خودم هم می‌توانم برای پیگیری این ایده و فعال کردن ظرفیت شبکه جوانان خوش‌فکر و خلاق دور و برم تلاش کنم و امیدوارم شورای بعدی بتواند از توان دوستان عزیز و لایقی که توسط شورا در لیست قرار نگرفتند استفاده کند. شخصا از نزدیک دیدم که در میان کاندیداها تا چه حد افراد لایق و صاحب ایده با سوابق تشکیلاتی و حرفه‌ای تحسین‌برانگیز پرتعداد بودند. امیدوارم همه‌مان بتوانیم از فرصت این انتخابات استفاده کنیم و تشکیلاتی پایدار از همه این افراد دغدغه‌مند و شایسته ایجاد کنیم. امیدوارم با جلب حمایت عمومی و پیروزی لیست اصلاح‌طلبان من هم صدایی باشم برای اصلاح‌طلبان، جوانان، زنان، جامعه‌شناسان و تمام افراد فعال و باانگیزه‌ای که رویکرد متفاوت و ایده‌های درخشان‌شان در حل مسایل شهر ثمربخش خواهد بود.

?بهاره آروین، استادیار جامعه‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس
کاندیدای پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر تهران

✅تغییر و ضرورت مطالبه عمومی

چهارشنبه, ۲۰ اردیبهشت, ۱۳۹۶

?وقتی زنجیره‌ای چنین محکم و درهم تنیده از منافع گروه‌های مختلف ضامن حفظ وضع موجود است، طرح شهرداری تمام شیشه‌ای چطور ممکن است امکان تحقق پیدا کند؟ چطور می‌شود بر مقاومت‌های پیدا و پنهان در برابر تحقق چنین طرحی غلبه کرد؟ اولین و ضروری‌ترین یاری‌سان برای هر تغییری در واقعیت، تبدیل آن تغییر به یک مطالبه عمومی است. نه این‌که حالا فکر کنیم مطالبه عمومی کمثل غول چراغ جادو قادر به انجام هر تغییری در واقعیت است اما دست‌کم یکی از اولین شرایط ضروری برای هر تغییری، شکل‌گیری اجماعی عمومی بر سر تحقق آن تغییر است.

?به همین دلیل است که طرح-شهرداری-تمام-شیشه-ای باید برنامه‌ی لیست پیروز در انتخابات شوراها باشد، تا به پشتوانه رای پیروزی که کسب کرده است بتواند بر مقاومت‌های پیدا و پنهان و ریز و درشت غلبه کند. نمونه بارز چنین تغییری که علی‌رغم مقاومت‌ها و مخالفت‌ها تحقق پیدا کرد، برجام است. برجام به پشتوانه یک پیروزی در انتخابات امکان‌پذیر شد. چون حل مساله هسته‌ای اصلی‌ترین وعده و برنامه کاندیدای پیروز بود، آن کاندیدا توانست به پشتوانه رای پیروزش، برجام را محقق کند علی‌رغم همه‌ی آن زنجیره‌ی منافعی که از حفظ تحریم‌ها سود می‌برد و مخالف و مانع اصلی پیشبرد برجام و تغییر وضع موجود بود.

?باز هم می‌گویم که مطالبه عمومی شرط لازم است اما کافی نیست، مطالبه عمومی یاری‌رسان تلاش‌ها برای تحقق یک تغییر است اما شناخت مکانیزم‌های جلوگیری‌کننده از تغییر هم بخشی از همان تلاش‌ها است. درصورتی که طرح شهرداری تمام شیشه‌ای برنامه لیستی واحد قرار گیرد که پیروز انتخابات شوراها شود، نه فقط ضروری است که اعضایش برای تحقق آن‌چه وعده‌اش را داده‌اند تلاش کنند، بلکه حتی در صورت شکست هم ضروری است که فرآیند تلاش‌ها و موانع و شکست‌ها به صورت شفاف با شهروندان در میان گذاشته شود، چنین شفافیتی خود بخشی از تغییری است که طرح شهرداری تمام شیشه‌ای در پی تحقق آن است.

✅زنجیره منافع: علت اصلی تداوم وضع موجود

پنج شنبه, ۱۴ اردیبهشت, ۱۳۹۶

در جامعه‌شناسی اصل مهمی هست که می‌گوید هر راهبردی پیش از اجرا باید به یک سوال مهم پاسخ گوید: اینکه چرا این راهبرد تا پیش از این به اجرا در نیامده است، پاسخ هم همواره چیزی بیش از این است که چون تابه حال چنین راهبرد خلاقانه‌ای به فکر کسی نرسیده یا چون تابحال فرد مناسبی برای اجرای این راهبرد در جایگاه موثر قرار نگرفته یا…پاسخ همواره چیزی بیش از این موارد است، درواقع چنین پرسشی می‌خواهد بر ضرورت تبیین وضع موجود، پیش و مقدم بر تغییر آن تاکید کند، هیچ راهبرد ثمربخشی برای تغییر واقعیت موثر نخواهد بود مگر این‌که پیش از آن به این سوال پاسخ دهد که چرا واقعیت اکنون آن‌گونه که هست هست.

?بحث بالا عینا در باب طرح #شهرداری_تمام_شیشه_ای هم صادق است. سوال این است: اگر چنین راهبردی تا این‌حد ثمربخش و موثر دانسته می‌شود، چرا تا پیش از این محقق نشده است و آیا همان عواملی که تاکنون وضع موجود را تداوم بخشیده‌اند، مانع اصلی اجرای این طرح نخواهند بود؟ برای اینکه بتوانیم به چنین پرسشی پاسخ دهیم، ابتدا باید به این پرسش پاسخ دهیم که عوامل اصلی و موثر تداوم وضع موجود چه هستند یا به عبارتی چه چیز مسایل شهری در تهران را کم‌وبیش لاینحل نگه می‌دارد.

?پاسخ این پرسش از دیدگاه جامعه‌شناختی، مدیران فاسد و نالایق شهری نیست، کمبود افراد متخصص و پاکدست در شورای شهر هم نیست، چنین پاسخ‌هایی راهبردهایی فردی برای تغییر واقعیت را نتیجه می‌دهند که ناظر است به تغییر افراد حاضر در جایگاه‌های مختلف یعنی تغییر شهردار یا تغییر اعضای شورای شهر؛ نه اینکه چنین تغییراتی منشاء هیچ تغییری در واقعیت نشوند، اما دیدگاه جامعه‌شناختی بر آن بخشی از تبیین واقعیت متمرکز می‌شود که معمولا نادیده گرفته می‌شود و همین نادیده گرفتن منشاء کم‌اثر شدن تغییرات افراد و سیاست‌گذاری‌ها و راهبردهاست اگر نگوییم به کل شکست خورده و بلااثر می‌شوند.

?از دیدگاه جامعه‌شناختی آن‌چه که باعث تداوم و لاینحل ماندن مسایل شهری می‌شود چیزی است که می‌توان آن را در کلی‌ترین حالت زنجیره منافع نامید. شبکه‌ای از علل ناظر بر منافع گروه‌های مختلف که ممکن است هر کدام به تنهایی تاثیر اندکی در شکل‌دهی به واقعیت داشته باشند اما آن‌چه باعث قدرت‌شان در تداوم وضع موجود می‌شود اتصال‌ و درهم چفت شدن این علل در یک شبکه و زنجیره است. دقیقا به دلیل وجود این زنجیره است که تغییر مدیران شهری یا تغییر اعضای شورای شهر که تنها یک حلقه از حلقه‌های این زنجیره‌اند، کمک چندانی به حل مسایل شهری نمی‌کند. برای تغییر واقعیت، باید در مورد هر مساله شهری به طور خاص، حلقه‌های مختلف این زنجیره به دقت شناسایی شوند تا شاید با کشف ضعیف‌ترین حلقه بتوان زنجیره را شکست.

?در متن بعد به این سوال پاسخ خواهم داد که میان زنجیره منافع به عنوان ایده کلی تبیین‌گر وضع موجود مسایل شهری در تهران با طرح شهرداری تمام شیشه‌ای به عنوان راهبردی کلی برای تغییر وضع موجود چه ارتباطی وجود دارد.

✅انتخابات شوراها: ضرورت کنشگری در قالب لیست‌ واحد

شنبه, ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۶

?برای شورای شهر که اسمش رویش است و تصمیم‌گیری‌‌ها در آن شورایی و جمعی است، کنشگری فردی چه در قالب کاندیداتوری باشد چه در قالب رای دادن، بیهوده و بی‌نتیجه است.

? در یادداشت‌های پیش اشاره کردم که پرسش “در انتخابات شوراها به کدام کاندیدا رای دهیم” پرسش چندان ثمربخشی نیست و پرسش مناسب‌تر این است که بپرسیم “به کدام برنامه رای دهیم”. به نظرم اگر آن دلایل را در کنار وجه جمعی تصمیم‌گیری‌ها در شورای شهر بگذاریم، ضرورت کنشگری در قالب #لیست_واحد آشکار می‌شود؛ چراکه یک برنامه هرچقدر هم دارای اهداف مشخص و سنجش‌پذیری باشد که همراه با بیان چگونگی تحقق‌ اهداف ارائه شده‌ باشد و تغییرات بلندمدت و ناظر به مکانیزم‌های شکل‌دهنده به واقعیت را هدف گرفته‌ باشد و حتی مزیت اضافه‌ای ناظر بر فعال کردن پتانسیل‌های شهروندان را هم به مجموع ویژگی‌هایش اضافه کرده‌ باشد، هرچقدر هم یک برنامه روشن و مناسب باشد وقتی فقط از سوی یک کاندیدا به تنهایی ارایه شود، بی‌ثمر و بی‌نتیجه خواهد بود چراکه به فرض پیروزی کاندیدای موردنظر، ۲۰ نفر عضو دیگر هستند که ممکن است هیچ همدلی و همراهی‌ای با برنامه مربوطه نداشته باشند.

? بنابراین اگر قرار به تحقق و ثمربخشی برنامه‌ها باشد، علاوه‌ برهمه ویژگی‌های پیش گفته، برنامه‌ها باید برنامه یک لیست واحد باشند نه یک تک کاندیدا به تنهایی. بر همین مبناست که به نظرم در انتخابات شوراها نه فقط رای دادن به لیست واحد ضروری است، بلکه کاندیداها نیز باید کاندیداتوری و برنامه‌های‌شان را از طریق یک لیست واحد طرح کنند و پیش ببرند.

?بر مبنای همین استدلال است که من نیز در تلاشم برنامه #شهرداری_تمام_شیشه_ای به عنوان برنامه لیست اصلاح‌طلبان طرح شود و برای آن مطالبه عمومی ایجاد شود فارغ از این‌که شخصا در لیست نهایی اصلاح‌طلبان قرار بگیرم یا نگیرم. این رویکرد بیش از آن‌که ناشی از تعهدی شخصی باشد، ناشی از ضرورتی است که هر نوع کنشگری در انتخابات شوراها، اعم از کاندیداتوری یا رای‌دهی را در قالب کنشگری برای لیست واحد ضروری می‌سازد.

✅ شهرداری تمام شیشه‌ای: هرچه در اختیار شوراست، در دسترس همه است.

پنج شنبه, ۷ اردیبهشت, ۱۳۹۶

?ایده کلی شهرداری_تمام_شیشه_ای این است: همه داده‌ها و اطلاعاتی از شهرداری که درحال حاضر در دسترس شورای شهر قرار دارد یا طبق قانون می‌تواند در اختیار شورای شهر قرار داشته باشد، از طریق یک سامانه آن لاین در اختیار همه شهروندان قرار گیرد. این داده‌ها و اطلاعات می‌تواند شامل میزان بودجه و نحوه هزینه‌کرد آن، نحوه واگذاری پروژه‌های بالای یک میلیارد تومان، مجوزها و کاربری‌‌ها و دیگر داده‌ها و اطلاعات مشابه است، همچنین است انتشار علنی مذاکرات شورا و انتشار علنی رای تک‌تک اعضا در مباحث مختلف.

?به نظرم این برنامه شامل یک هدف روشن و سنجش‌پذیر است، یعنی بعد از چهار سال می‌توان ارزیابی کرد که آیا سامانه آن لاین راه‌اندازی شده است یا خیر، داده‌ها و اطلاعات موجود در آن، به صورت مداوم به روز می‌شود یا نه، با در نظر گرفتن ملاحظات ناظر بر حفظ حریم شخصی افراد، اطلاعات تا چه حد جامع و با جزئیات لازم است.

?درواقع مزیت طرح شهرداری تمام شیشه‌ای نسبت به برنامه‌های معمول این است که حاوی یک اقدام عملی مشخص است برخلاف بسیاری از برنامه‌هایی که حاوی جملاتی کلی هستند و بیشتر ناظر بر ارزش‌ها، خط‌مشی‌ها و سیاست‌های کلی هستند تا اقدامات عملی مشخص و سنجش‌پذیر.

?همچنین تلاش برای تحقق این برنامه برای اعضای شورای شهر امکان‌پذیر است و وعده‌اش فراتر از امکانات و اختیارات‌شان نیست چون دارند از جیب خودشان یعنی همان اطلاعات در اختیارشان خرج می‌کنند نه بیشتر.

?مزیت سوم این طرح این است که ناظر به تغییرات بلندمدت و پایدار است و می‌توان امیدوار بود که بعد از اتمام عضویت اعضایی که این برنامه را محقق کرده‌اند، وضعیت به سادگی قابل بازگشت به وضعیت پیشین عضویت این اعضا نباشد. درواقع راه‌انداختن سامانه آن لاین حاوی داده‌ها و اطلاعات به روز مرتبط با حوزه‌های مختلف تصمیم‌گیری در شهر، تغییری است که اعضای دوره بعد هم ناچار از تن دادن به آن هستند حتی اگر اعتقادی به این میزان شفافیت نداشته باشند اما توان بروز این اعتقادشان را جز با برچیدن بساط این سامانه و پرداخت هزینه اجتماعی همراه با آن نخواهند داشت.

?اما این برنامه یک مزیت اختصاصی دارد که ناشی از رویکرد اجتماعی ارائه دهنده و ناظر به فعال کردن پتانسیل شهروندان در تغییر وضع موجود است. یک وقت هست که شما می‌‌گویید همه اعضای منتخب شورا ملزم به شفافیت و فاش کردن تخلفات و فساد احتمالی در حوزه‌های مختلف شوند، در این صورت مسئولیت شفافیت و نظارت و نقد و اعتراض و خلاصه کنشگری تنها بر گردن همان ۲۱ عضو شوراست. درحالی‌که شهرداری تمام شیشه‌ای با فراهم کردن امکان دسترسی عمومی به داده‌ها و اطلاعات در اختیار خودش، از ظرفیت تمام شهروندان، به خصوص از ظرفیت شهروندان متخصص در حوزه‌های مختلف برای رصد انتقادی تصمیم‌گیری‌های شهری استفاده می‌کند و فشار افکار عمومی را به عنوان یکی از موثرترین ابزارهای نظارتی، همواره بر بالای سر مسولین شهرداری بالقوه فعال نگه می دارد. این مزیت اختصاصی باعث می‌شود مسئولین شهرداری دیگر با وعده و وعید‌های رنگ به رنگ قادر به خرید سکوت تنی چند یا همه اعضای شورا در برابر تخلفات احتمالی نباشند. در یک کلام، طرح شهرداری تمام شیشه‌ای، شورای شهر را دقیقا مطابق با کارویژه‌اش محقق می‌کند یعنی نهاد مدنی واسط میان شهرداری و شهروندان.